Mechanizm z Antykithiry – komputer sprzed 2000 lat – spotkanie oddziału – 6 października

W 1900 roku grupa płetwonurków – poławiaczy gąbek, w okolicach małej greckiej wyspy Antykithiry odkryła wrak starożytnego statku. Znalezisko było bardzo bogate pod względem archeologicznym – posągi, ceramika, amfory, monety i inne przedmioty stworzone i używane w starożytnej Grecji. Wśród znalezionych przedmiotów jeden był szczególny. To kawałek skorodowanego metalu, na którym odczytano starogreckie inskrypcje. Dopatrzono się kół zębatych oraz fragmentów tarcz z podziałkami i nazwami gwiazdozbiorów!

Na początku znalezisko uznano za planetarium – przyrząd pokazujący pozycje planet na niebie albo przyrząd służący do nawigacji na morzu. Nie wzbudził większego zainteresowania badaczy i przez długie dziesięciolecia leżał niemal zapomniany w magazynach Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach.

W latach 50-tych Derek J. de Sola Price – angielski fizyk i historyk nauki zainteresował się niezwykłym przedmiotem. Jego badania oraz badania kilu innych osób zafascynowanych tajemniczym przyrządem, rzuciły zupełnie nowe światło na naszą wiedzę o zdolnościach inżynierskich i konstrukcyjnych starożytnych Greków.

Jak się okazało konstrukcja to kalkulator astronomiczny obliczający pozycje znanych wtedy planet, Księżyca i Słońca! Mało tego, urządzenie obliczało i pokazywało na tarczach daty zaćmień Słońca i Księżyca.

Mechanizm z Antykithiry – komputer sprzed 2000 lat – Tadeusz Smela
6 października, 19:00
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT
ul. Piastów 48, sala nr 14 na parterze

O historii badań nad niezwykłym przyrządem, pokazywanych przez niego zjawiskach na niebie oraz o zrekonstruowanej budowie mechanizmu opowiemy na najbliższym spotkaniu PTMA Szczecin.

Przy tej okazji dowiemy się też o złożonym ruchu orbitalnym Księżyca, z którego na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, a który znany był już starożytnym Grekom.

Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków!
Grzegorz Zadrożny

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!