Każdej nocy miliony zdjęć nieba zrobionych przez teleskopy naziemne i kosmiczne trafiają na dyski komputerów i do chmury. Wiele z nich jest dostępnych publicznie. Analiza naukowa zdjęcia polega na mierzeniu widocznych na nim obiektów a w szczególności pozycji i jasności gwiazd, planetoid, satelitów.

Czytaj więcej...

Od historii drobnych ciał z warkoczami do praktyki obserwacyjnej.

Czytaj więcej...

Już niecały miesiąc pozostał do wyniesienia w przestrzeń kosmiczną kolejnego instrumentu, Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba. To będzie kolejny wielki krok na drodze do odkryć które zapewne całkowicie zmienią naszą wiedzę. Podczas czwartkowego spotkania porozmawiamy o teleskopach kosmicznych.

Czytaj więcej...

Na najbliższym spotkaniu pokażemy historię teleskopu optycznego, od pierwszego teleskopu Galileusza do Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu, budowanego przez Europejskie Obserwatorium Południowe na pustyni Atacama w Chile.

Czytaj więcej...

Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprasza na prelekcję Andrzej Armińskiego.

Czytaj więcej...

Gwiazdy pulsujące w rytmie serca są nową klasą gwiazd zmiennych odkrytych około 10 lat temu. Są to układy podwójne składające się z gwiazd o silnie eliptycznych orbitach, które wykazują unikalne zmiany jasności w postaci pulsu gdy są najbliżej.

Czytaj więcej...

Jak powstają gwiazdy ? Czym różnią się białe karły od brązowych, błękitnych, czerwonych czy żółtych karłów? W jaki powstają nadolbrzymy? Co się stanie z naszym Słońcem za kilka miliardów lat ? Jak powstają gwiazdy neutronowe? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznamy na najbliższym spotkaniu PTMA Szczecin.

Czytaj więcej...

Na początku XX wieku duński astronom Ejnar Hertzsprung oraz pracujący niezależnie od niego Amerykanin Henry Norris Russell zauważyli zależność jasności absolutnych gwiazd oraz ich temperatury i widma, tworząc słynny diagram Hertzsprunga-Russela. W latach 40-tych William Wilson Morgan, Philip C. Keenan i Edith Kellman  rozszerzyli go, wprowadzając klasy jasności gwiazd.

Czytaj więcej...

Opowiemy o najbardziej popularnym systemie programowalnych i tanich kontrolerów, który szturmem zajął świat hobbystów od swych narodzin w 2005 roku.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 9

Login