Niebo nie jest statyczne!

Stale się zmienia, pulsuje. Nie tylko obiekty nam bliskie w astronomicznym znaczeniu tego słowa są dynamiczne (Układ Słoneczny) ale również gwiazdy. Już od XVI w. ludzkość zna pojęcie gwiazdy zmiennej. Początkowo obserwowane jedynie okiem nieuzbrojonym, dzięki rozwojowi techniki zmierzające ku pełnej automatyzacji badań. 

Gwiazdy zmienne może badać każdy!

Próg wejścia w ten fascynujący obszar astronomii jest niezwykle niski: wykorzystanie własnego wzroku i obserwacja jasnych gwiazd. Posiadacze lornetek mogą pokusić się o rozszerzenie listy obserwowanych obiektów (zmiennych) o kolejne kilkaset, amatorskimi teleskopami ocenimy już jasność wielu tysięcy gwiazd! Ambitni zwolennicy astronomii w ujęciu naukowym mogą natomiast pokusić się o próbę fotometrii - badania jasności gwiazd ze zdjęć wykonanych kamerami CCD lub zwykłymi lustrzankami cyfrowymi.

Strony dotyczące obserwacji gwiazd zmiennych podzieliliśmy na część dla początkujących, gdzie znajdziecie polecane przez AAVSO (The American Association of Variable Star Observers) gwiazdy do obserwacji okiem nieuzbrojonym oraz przez lornetkę, w części dla zaawansowanych skupiamy się na fotometrii i konkretnych akcjach obserwacyjnych.  

Od czego zacząć?

Zobacz:
Gwiazdy zmienne dla początkujących >> 
Gwiazdy zmienne dla zaawansowanych >>


Podczas prelekcji PTMA Szczecin odbyło się kilka zajęć ściśle dotyczących obserwacji gwiazd zmiennych. 

Zachęcam do zapoznania się z prezentacjami:

30 stycznia 2014 - Tadeusz Smela - Wprowadzenie do gwiazd zmiennych

30 stycznia 2014 - Andrzej Armiński - Wprowadzenie do AAVSO

13 lutego 2014 - Andrzej Armiński - Zostań obserwatorem AAVSO w jeden dzień

6 marca 2014 - Tadeusz Smela - Astrofizyczna natura gwiazd zmiennych

20 marca 2014 - Ryszard Biernikowicz - Fotometria DSLR

26 czerwca 2014 - Ryszard Biernikowicz  - Zaćmienie EE Cephei VII-IX 2014r

 

Dosyć ważną, teoretyczną podstawą wiedzy o gwiazdach zmiennych jest znajomość cyklu życia gwiazd. Poniżej prelekcja na ten temat:

3 kwietnia 2014 - Tadeusz Smela - Ewolucja gwiazd

 

W razie wszelkich pytań zachęcam do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


facebook PTMA Szczecin

Login