Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii jest organizacją skupiającą osoby zainteresowane astronomią.

Trochę historii.

Stowarzyszenie zostało założone w 1919 roku w warszawskim gimnazjum Reja, przy ulicy Królewskiej. Początkowo siedziba mieściła się przy ulicy Widok 18 m.5, w prywatnym mieszkaniu J. Domańskiego, który był wówczas sekretarzem Towarzystwa (kamienica stoi tam do dziś). Przed 1939 rokiem oddział warszawski Towarzystwa dysponował dostrzegalnią na Chmielnej 88-90, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Techniki NOT oraz czytelnią w lokalu Seminarium Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego, na pierwszym piętrze Pałacu Staszica. Z Towarzystwem współpracowało Obserwatorium Astronomiczne w gmachu przy Al. Ujazdowskich 6/8 (obecnie 4) oraz drukarnia na ulicy Dobrej 28.  (Na podstawie czasopisma Urania, czerwiec 1922, nr 2.)

 

Zarząd Główny Towarzystwa ma siedzibę w Krakowie przy ul. Miodowej 13/35.   Aktualnie zrzesza około 500 członków, zarówno astronomów amatorów jak i profesjonalistów.

Celem statutowym Towarzystwa jest:

1. zjednoczenie osób pracujących na polu astronomii i nauk pokrewnych

2. zaznajamianie członków Towarzystwa z najnowszymi postępami wiedzy astronomicznej i nauk pokrewnych oraz pobudzanie do własnych działań

3. popularyzacja wiedzy astronomicznej wśród najszerszych sfer społeczeństwa a w szczególności wśród młodzieży.

 

Swoje cele Towarzystwo realizuje m.in. poprzez:

1. zakładanie i prowadzenie obserwatoriów astronomicznych i planetarów

2. prowadzenie badań

3. urządzanie publicznych pokazów nieba

4. działalność odczytową oraz organizowanie konferencji naukowych

5. utrzymywanie kontaktów z pokrewnymi organizacjami w kraju i zagranicą.

 

Szczeciński Oddział PTMA

W dniu 18 stycznia 2014 roku w Budynku Międzywydziałowym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przy al. Piastów 48 w sali  seminaryjnej  Instytutu Fizyki ZUT odbyło się zebranie założycielskie szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Zebranie to odbyło się w symbolicznym dla szczecińskich miłośników astronomii miejscu, prawie pod kopułą  starego obserwatorium astronomicznego dawnej Politechniki a teraz ZUT-u. Precyzyjniej rzecz ujmując Oddział został reaktywowany po prawie 25 latach nieobecności na naszym terenie.

 

Czym się zajmujemy?

  • organizujemy publiczne pokazy nieba dla mieszkańców Szczecina
  • organizujemy lekcje astronomii dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych
  • poszerzamy swoją wiedzę na prelekcjach tematycznych
  • aktywizujemy swoich członów tworząc grupy tematyczne (obserwatorzy gwiazd zmiennych, astrofotografowie, obserwatorzy słońca)

 

Spotykamy się regularnie w co drugi czwartek o godz. 18:00, najczęściej w Budynku Międzywydziałowym ZUT, ul Piastów 18, choć czasami może to być inne miejsce. Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

 

Naszym najbardziej ambitnym celem jest zbudowanie dwóch nowoczesnych, zrobotyzowanych obserwatoriów astronomicznych na terenie naszego województwa.

 

Dołącz do nas!

Interesujesz się astronomią? Stawiasz pierwsze kroki w poznawaniu nieba lub czujesz się zaawansowanym obserwatorem? PTMA Szczecin to miejsce dla ciebie! Napisz do nas lub przyjdź na jedno ze spotkań towarzystwa. Każdy jest mile widziany w naszym gronie!

Jak się do nas zapisać? Klikniij->

 

 


 facebook PTMA Szczecin  


facebook PTMA Szczecin

Login